
Van még értelme Java nyelvet tanulni 2022-ben?
Minden évben fellángol a vita, hogy a Java már csak egy letűnt kor emléke, nincs értelme megtanulni meg amúgy is bonyolult, nem jó első programozási nyelvnek. És valóban jelennek meg újabb és újabb modern programozási nyelvek de valahogy csak nem akar kikopni a köztudatból a Java. Sokan oktatják (köztük én is), de vajon csak azért mert lusták vagyunk új tananyagokat kidolgozni vagy tényleg van a Java nyelv mögött egy széles vállalati réteg, akik a mai napig használják és nagy számban tudnak alkalmazni Junior munkavállalókat?
Ha te programozóként akarsz karriert váltani, akkor bár lehet, hogy hosszú távú terveid között szerepel egy szabadúszó programozói vállalkozás, de első lépésben biztos, hogy egy cégnél lesz érdemes elkezdened a programozói karriered. Ugyanis egy ilyen munkahelyen fogsz kapni:
- Biztos fizetést
- Valódi munkatapasztalatot
Egy cégnél fogod megtapasztalni, hogy mit jelent határidőre szoftvert írni, csapatban dolgozni és, hogy mit jelent egy szoftver életciklusa: Hogyan jön létre egy megrendelés és hogyan fejlődik ki egy megvalósult, kész program.
Ezért karrierváltóként számodra nem az a cél, hogy elsajátítsd a legújabb technológiákat és a „legmenőbb” vagy legegyszerűbb programozási nyelveket. A célod egy olyan tudás megszerzése, amivel a legkönnyebben el tudsz helyezkedni egy cégnél. Vagyis olyan programozási nyelvet kell megtanulnod, amit a legtöbben használnak a piacon. És még az is fontos, hogy olyan piacról beszéljünk, ami számodra is elérhető és érdekes. Mert hiába szinte egyeduralkodó a játékfejlesztés területén a C++ vagy elektronikai eszközök programozásában a C nyelv, de ha te nem akarsz fénytükrözéses modellekkel meg feszültség értékekkel dolgozni, akkor olyan programozói területet kell találnod ahol ezek nélkül, lehetőleg kevés matematikával kell találkoznod. Így hamar eljutunk a Java nyelvhez vagy a Javascript-hez, amiket a webfejlesztés során a leggyakrabban használunk.
Számmisztika
Minden évben számos statisztika jelenik meg az aktuális trendekről, hogy mikor épp melyik programozási nyelv a legkeresettebb.
Ezek közül hoztam most egyet a prog.hu oldaláról. A statisztika nemzetközi, de általánosságban jól illeszkedik a magyar piacra is. A felmérés a szakmában dolgozók válaszaiból származik, hogy ki milyen programozási nyelvet használ a napi munkája során. A dobogó első három helyére felfért még a Python is, mely a Data Science témakörben (adatok feldolgozásában) kiemelkedően elterjedt:
Nyitott Junior Java pozíciók száma 2022 vs 2021
Tavaly januárban már készítettem egy cikket, ahol annak próbáltam meg utána járni, hogy a vírussal sújtott 2020-as év után van-e még realitása junior pozíciókat találni 2021 elején. Ekkor egy egyszerű kereséssel 281 nyitott Junior Java pozíciót találtam a három legkeresettebb állásportálon:
Ha most, 2022 márciusában lefuttatom ugyanezt a keresést, akkor most 372 találatot kapok (+33%). Ezek között biztosan vannak átfedések, de a trend jól olvasható.